Milli Mücadele Bayrak Olayı

bk Gerçek Hikayeler 22.Şub.2020 2 görüntülenme 0 yorum

29

Milli Mücadele Bayrak Olayı

 

Milli Mücadele döneminde İlgi çekici olan ve çağa damgasını vuran gerçek hikayelerden “bayraksız namaz olmaz” diyerek kaleye saldıran maraş halkının müthiş hikayesi.

 

Yıl 1919, Maraş Fransız askerleri tarafından işgal edilmişti. Maraş halkı bu durumdan rahatsız ve ne yapacağını bilmez bir haldeydi.

 

27 Kasım 1919 tarihinde Fransız General’in şerefine Ermenilerin ileri gelenlerinden Hırlakyan’ın evinde bir kutlama töreni düzenlerler, bu kutlamaya çevrede bulunan Ermenileride davet ederler.

 

Kutlama gecesi davete katılanlar arasında bulunan, güzel bir ermeni kızdan etkilenen komutan, onunla tanışmak ve dans etmek için yanına giderek ona kendisiyle dans etmesini teklif eder.

 

Türkleri sevmeyen bu ermeni kız Generale,

 

Kendimi esarette hissediyorum şu kalede dalgalanan Türk bayrağını indirmediğiniz sürece ne eğlenir nede sizinle dans ederim demiş.

 

Dans teklifi red edilen komutan hemen emrindeki komutanları yanına çağırtarak onlara,

 

-Hemen şu kaledeki bez parçasını indirerek bizim bayrağımızı asın diye emir verir, o bayrağın indirildiğini gören ermeni kız, sevinerek Generalle gece boyunca dans eder.

 

Ertesi gün, günlerden cuma, Türk bayrağı yerine Fransız bayrağının asıldığını gören halk, üzgün ve çaresiz bir şekilde kendi aralarında konuşmaya başlamışlar.  

 

O gün erkenden Hakim tarafından yazılan bir beyanname gizlice halka dağıtılır. 

 

Öğle vakti ezanla birlikte halkın büyük çoğunluğu cuma namazını kılmak için ulu camiye gider, cami hiç olmadığı kadar halk ile dolup taşmıştı.

 

Herkes gergin adeta bir barut gibi, en ufak bir kıvılcımla saldırıya geçecek gibiydi. Halktan bir kısım “bayraksız namaz olmaz “ diye bağırıyordu.

 

O zaman ulu camide imamlık görevini yürüten Rıdvan Hoca, cuma hutbesi için minbere çıkar ve cemaatin üzgün bakışları içerisinde göğsünden çıkardığı Türk Bayrağını cemaate göstererek şöyle der:

 

-Ey cemaat, şuan minbere hutbe için çıkmadım, memleketimiz düşman işgali altında,  Memleketimizde kendi bayrağımız değil de düşman bayrağı dalgalandığından, bu millet hürriyet´ini kaybetmiş sayılır.

 

Hürriyetin olmadığı bir yerde cuma namazı kılmak caiz değildir diyerek halkı harekete geçirecek sözleri söylemiştir.

 

Bir anda camide bulunan halk tekbir sesleri ile ayağa kalkarak, hep beraber kaleye hücum ederler.

 

Birden ölümüne saldıran Maraş halkı, karşısında şaşıran ve korkudan ne yapacağını bilemeyen Fransız askeri kendini toparlamadan kaleyi ele geçirmiş ve Fransız bayrağını

Yorumlar
Bu yazıya yorum yapan ilk kişi sen ol.

2 Yorum

248 Hikayeler

3 Üye

2 Ziyaretçi