Kuyu Hikayesi

bk Dini Hikayeler 22.Şub.2020 4 görüntülenme 0 yorum

26

Kuyu Hikayesi

İslâmiyet’in yayılmaya başlamasıyla birlikte içki, fuhuş ve faiz yasaklıyor ayrıca insanlar arasında eşitliliği getiriyor, zayıf ve fakir olan kişilere yardım etmeyi onların ihtiyacını gidermeyi ve onları kardeş gibi görmeyi emrediyordu.

 

Halbuki Ebu Cehil ve benzeri insanlar mevki ve makamları severdi, servetleri yüzünden kendilerini her zaman diğerlerinden üstün görür, Kuran’ın yasakladığı şeyleri yapmaktan zevk alıyorlardı.

 

İslamiyet çok fazla yayılmadan engellemeyi hedefleyen Ebu Cehil, iki cihan serveri Sevgili Peygamberimizi (sallallahü aleyhi ve sellem) öldürmeyi kafasına iyice koymuştu, o yüzden bir gün Peygamber efendimize bir tuzak kurdu.

 

Evinin çevresine kuyular kazdırarak üzerlerini fark edilmeyecek şekilde kapattı. Böylece Peygamber efendimiz kuyuyu fark etmeyerek koyunun içerisine düşecekti. Bu kuyular oldukça derin olduğundan içine düşen kişinin tek başına oradan çıkması imkansızdı.

 

Böylece tuzak kuranlar Peygamber Efendimiz, kuyunun içine düşünce ölmese dahi “Gaipten haber veriyor ama önündeki kuyudan haberi bile olmuyor” denilerek alay edilip, onun bir peygamber değil, sıradan bir kişi olduğu intibası verilecekti, bu planlarını uygulamak için Peygamber efendimize haber gönderdiler.  “Ebu Cehil’in çok hasta olduğu  bu nedenle kendisini görmek istediği talebini ona ilettiler.” Kuyuların varlığı Peygamber Efendimize Cebrail (as) tarafından bildirildi.

 

Peygamber efendimiz kuyuların yanı başına kadar giderek tekrar geri döndü, planı suya düşen Ebu Cehil, telaşla evinden çıkarak Peygamber Efendimizin hangi yöne gittiğini merak ettiğinden dışarı çıkıp etrafa bakmak istedi ve farkında olmadan kuyulardan birisinin içerisine düştü.

 

Ebu Cehil’in adamları onu kuyudan çıkarmak için epey gayret gösterdiler fakat düştüğü kuyu en derin kuyu olduğundan uzatılan iplerin hiçbiri ona uzanmıyordu, gittikçe ümidini yitiren Ebu Cehil adamlarına bağırarak Peygamber efendimizi çağırmalarını istedi onlara

 

– Beni bu kuyudan ancak o kurtarır dedi.

 

Kuyunun yanına gelen Peygamber Efendimiz Ebu Cehil’e

 

– Seni bu kuyudan çıkartırsam eğer iman eder misin? Diye sordu.

 

Ebu Cehil ise bu teklifi tereddüt etmeden kabul etti, çünkü canının derdine düşmüştü, Peygamber efendimiz kuyuya doğru mübarek elini uzattı, uzun iplerin bile yetişmediği o kuyuya peygamber efendimizin eli yetişmiş, Ebu Cehil’i o derin kuyudan kurtarmıştı.

 

Kuyudan kurtulan Ebu Cehil

 

-Ya Muhammed! Hakikaten sen iyi bir sihirbazsın” dedi.

 

Bu Allahu teala tarafından bahşedilen apaçık bir mucizeydi fakat inanmayanların gözü önünde hicab-i mesture denen perde olduğundan onlar irşad makamını tanımıyor, kulaklarında vakra olduğundan söylediklerini işitmiyorlardı.

Yorumlar
Bu yazıya yorum yapan ilk kişi sen ol.

2 Yorum

248 Hikayeler

3 Üye

2 Ziyaretçi