Resimli sözler

Kanuni Sultan Süleyman Karınca Hikayesi

bk Gerçek Hikayeler 22.Şub.2020 2 görüntülenme 0 yorum

16

Kanuni Sultan Süleyman Karınca Hikayesi

Havanın çok güzel olduğu güneşli bir günün sabahında Topkapı Sarayı’nın avlusunda bulunan has oda’nın kapısını açarak dışarıdaki o temiz havayı soluduktan sonra arka tarafta bulunan bahçeye doğru ilerleyen cihan padişahı Kanuni Sultan Süleyman.

 

Devlet işlerinden kalan zamanının bir kısmını arka bahçeye giderek orada bulunan ağaçları ve denizi izler kuşların ötüşünü dinlerdi. Zaman zaman ağaçların arasında dolaşır onlarla konuşur ve ağaçları incelerdi.

 

Yine bir gün arka bahçede ağaçların arkasında dolaşırken, ağaçlardan birkaç tanesinin yapraklarının buruşup, solmaya yüz tuttuğunu görünce,

 

Hemen o ağaçların yanına giderek onları incelemeye başladı ve karıncaların ağacı sarmaları yüzünden o ağacın güzelim dallarının sarardığını anlamıştı.

 

O an aklına bir çözüm olarak ilaçlama yaparak karıncalardan kurtulma yöntemi geldiyse dekarıncalarında can taşıdığını, ilaçlama sonucu o kadar karıncayı öldürmenin doğru olmayacağını lakin başkada çözüm yöntemi olmadığından işin içinden çıkamayacağını anlayan Sultan Süleyman,

 

Bu durumu danışmak için hemen hocası Ebussuud Efendi’yi aramaya koyuldu, etrafta göremeyince, Ebusuud Efendinin odasına usulce girdi ama hocası odasında da yoktu hizmetindekilere hocasını sordu onlarda nereye gittiğini bilmiyorlardı.

 

Odada bulunan bir kağıdı eline alan Kanuni Sultan Süleyman kağıda, durumu edebi bir üslupla yazarak hocasının rahlesinin üzerine bıraktı.

 

Öğleden sonradatekrardan hocasının odasına giden Kanuni Sultan Süleyman rahlenin üzerindeki kağıdının altında başka bir yazı olduğunu görünce, hocasının sorusuna cevap verdiğini anlayarak kağıdı eline aldı ve okumaya başladı.

 

Yazıyı okuyan Sultan tebessüm etmeye başladı, işte Kanuni’nin hocasına yazdığı soru ve Ebusuud Efendi’nin cevabı:

 

Kanuni Sultan Süleyman’ın Sorusu

 

-Meyve ağaçlarını sarınca karıncaGünah var mı? Karıncayı kırınca.

 

Mürşidi Ebussuud’un kağıdın altına yazdığı cevap

 

-Yarın Hakk’ın divanına varınca, Süleyman’dan hakkın alır karınca.

Yorumlar
Bu yazıya yorum yapan ilk kişi sen ol.

2 Yorum

248 Hikayeler

3 Üye

8 Ziyaretçi